موزه ملی گرجستان در تفلیس

georgian_national_museum2safarafarin-qpr.jpg
georgian_national_museum2safarafarin-qpr.jpg georgian_national_museum4safarafarin-qpr.jpg georgian_national_museumsafarafarin-qpr.jpg georgian_national_museum3safarafarin-qpr.jpg
بازدید از برترین موزه های گرجستان می تواند یکی از برنامه های سفر به این کشور باشد چرا که این موزه ها کلکسیونی از بهترین ها را به نمایش گذاشته اند که بسیار جالب و دیدنی است . از جمله این موزه ها می توان به موزه ملی در گرجستان (Georgian National Museum) اشاره نمود که در ادامه با این مکان فرهنگی و دیدنی بیشتر آشنا می شویم با ما تا انتها همراه باشید .
درباره موره ملی گرجستان
موزه ملی گرجستان در تفلیس از به هم پیوستن چندین موزه و گالری به وجود آمده و هر انچه که از یک موزه انتظار داشته باشید از کتاب های قدیمی گرفته تا آثار نفیس چوبی و شیشه ای و همچنین ابزار آلات جنگی در آن یافت می گردد . موزه ملی گرجستان که از بزرگترین موزه های موجود در این کشور است با گالری ها و سالن های مختلف سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند و آثار نفیس و ارزشمندی از ادوار مختلف را برای آنان به نمایش می گذارد . این موزه که از جاذبه های گردشگری گرجستان به شمار می آید گنجینه ای عظیم و با ارزش از دوران قاجاریه و هخامنشی ایران را نیز در خود گنجانده و نقاشی های مربوط به هنرمندان ایرانی را در معرض دید عموم قرار داده است .
اطلاعاتی در مورد موزه ملی گرجستان
موزه ملی گرجستان در تفلیس و در خیابان معروف روستاولی واقع شده و با بیش از 3 هزار شی گرانبها از برترین موزه های گرجستان و جاذبه های گردشگری تفلیس محسوب می گردد . این موزه غنی در سال 2004 میلادی برای بازدید همگان افتتاح شده اما پیشینه تشکیل نخستین گنجینه گرجستان به 190 سال پیش بر می گردد . همانگونه که بیان شد در این موزه اشیای با ارزشی از دوران هخامنشی تا دوره معاصر وجود دارد که برای علاقه مندان به تاریخ این ادوار بسیار جذاب خواهد بود . در طبقه دوم موزه ، سالن بزرگی به نقاشی های زیبای هنرمندان ایرانی دوره قاجاریه اختصاص داده شده است که بسیار زیبا و جالب توجه می باشد یکی از مهمترین دلایل وجود این همه آثار ایرانی مربوط به دوره قاجاریه ، این است که بخش وسیعی از کشور گرجستان و شهر تفلیس در این دوران از نواحی شمالی ایران محسوب می شد که طی عهدنامه ننگین گلستان ، منطقه قفقاز که شامل بخش وسیعی از گرجستان هم بود از ایران جدا و ضمیمه خاک روسیه شد .
در این موزه به عنوان یکی از دیدنی های تفلیس ، آثار ارزشمندی چون تابلوهای نقاشی دوره قاجار ، قرآن های قدیمی ، تابلوهای نقاشی روی شیشه ، ظروف فلزی با سبک های مختلف ، آثار چوبی ، فرش ها و پارچه های دست باف ، قطعه کاشی های منقوش به طرح های اسلامی ، شمشیر ، سپر کلاه خود و ظروف شیشه ای و سنگی ساخت ایران وجود دارد که هر ساله پذیرای تعداد زیادی بازدید کننده از کشورهای مختلف جهان است . همچنین در این موزه مجموعه های نفیسی از آثار هنر قرون وسطی مسیحی ، مجموعه طلا و نقره و جواهرات با ارزش مربوط به سرزمین باستانی کولخیس و همچنین آثار مختلف و گرانبهایی از هنرمندان اروپای شرقی و غربی ، روسیه و گرجستان به چشم می خورند که بر جذابیت آن افزوده اند .
ساعت کاری و بلیط موزه ملی گرجستان
موزه ملی گرجستان در تفلیس در نزدیکی میدان آزادی این شهر واقع شده و به عنوان یکی از جاهای دیدنی گرجستان مورد بازدید گردشگران بسیاری قرار می گیرد . این موزه هر روزه به جز دوشنبه ها از ساعت 10 صبح درهای خود را به روی علاقه مندان می گشاید و تا 6 بعد از ظهر باز است . بزرگسالان برای بازدید از این موزه باید 3 الی 7 لاری و دانش آموزان و بچه های مدرسه به ترتیب 1 و 0.5 لاری بپردازند همچنین کودکان زیر 6 سال می توانند به طوری رایگان وارد موزه ملی گرجی ها شوند . اگر بازدید کنندگان و گردشگران تور گرجستان به صورت گروهی به این موزه مراجعه کنند مبلغ ورودی برای ایشان کمتر خواهد بود .
pic077477210001