کلیسای سیونی تفلیس در گرجستان

sioni_cathedral_tbilisi4safarafarin-qpr.jpg
sioni_cathedral_tbilisi4safarafarin-qpr.jpg sioni_cathedral_tbilisisafarafarin-qpr.jpg sioni_church_tbilis2safarafarin-qpr.jpg sioni_church_tbilis3safarafarin-qpr.jpg
اکثریت گرجی ها پیرو دین مسیحیت هستند و برای عبادت و دعا به کلیساهای متعددی که در سطح این کشور ساخته شده اند مراجعه می کنند . برخی از این اماکن مذهبی ، قدیمی بوده و برخی دیگر نیز در طی دهه های گذشته ساخته شده اند کلیسای سیونی تفلیس در گرجستان (Sioni Cathedral Tbilisi) از موارد تاریخی است که با قرار گیری در مرکز شهر به راحتی می توان به آن دسترسی داشت . با سفر آفرین همراه باشید تا با این مکان بیشتر آشنا گردید .
درباره کلیسای سیونی تفلیس
در تفلیس کلیساهای متعددی برای عبادت و دعای مسیحیان ارتدوکس ساخته شده که برخی از آنها به دلیل قدمت و زیبائی از دیگر موارد معروف تر بوده و مورد توجه گردشگران تور گرجستان واقع شده است . کلیسای سیونی تفلیس در گرجستان با قدمتی بیش از 13 قرن در بخش قدیمی شهر و قلب تفلیس واقع شده و به سبب جذابیت ها و زیبائی هایی که از قرن ها قبل به یادگار مانده در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . کلیسای سیونی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری گرجستان ، قبل از ساخت کلیسای جامع تثلیث در سال 2004 ، اصلی ترین کلیسای جامع ارتدوکس در تفلیس و گرجستان بوده اما با احداث کلیسای سامبا این عنوان از کلیسای سیونی سلب شد ولی باز هم چیزی از ارزش ها و اهمیت این مکان مذهبی کاسته نشد و هنوز هم بسیاری از گرجی ها از این کلیسا را برای عبادت و دعا استفاده می کنند .
اطلاعاتی در مورد کلیسای سیونی گرجستان
کلیسای سیونی تفلیس در گرجستان در بخش مرکزی شهر و در کرانه های راست رودخانه کورا قرار گرفته و با دسترسی راحت از کهن ترین کلیساهای تفلیس به شمار می آید . دستور ساخت این کلیسا در نیمه دوم قرن پنجم توسط شاهی به نام واختانگ گرگاسالی صادر شد و ساخت ان از اوایل قرن ششم میلادی آغاز و تا اوایل قرن هفتم ادامه داشت . کلیسای سیونی یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس است که در طول قرن های گذشته بارها تخریب شد و هر بار مورد بازسازی قرار گرفت تا به عنوان یکی از ابنیه تاریخی برای آیندگان حفظ گردد . در این کلیسا صلیب نینوی مقدس که مقدس ترین نشان مسیحیت ارتدوکس گرجستان است نگهداری می شود که یکی از مهمترین دیدنی های تفلیس می باشد .
کلیسای سیونی تفلیس در طی سال های گذشته
همانگونه که بیان شد این کلیسا بارها تخریب شد ولی در سال 1112 دیوید چهارم معروف به دیوید سازنده آن را از نو احیا نمود . در سال 1226 گنبد این کلیسا توسط شاه جلال الدین خوارزمشاه مورد تخریب واقع گردید ولی به سرعت بازسازی شد . در سال 1386 مجددا توسط تیمور لنگ مورد تخریب واقع شد ولی توسط شاه الکساندر اول بازسازی شد . در اوایل قرن 17 میلادی که تفلیس مورد هجوم ایرانی ها واقع شد این کلیسا باز تخریب شد ولی شاهان گرجی آن را دوباره بازسازی کردند . در سال 1668 این بار زلزله بنای کلیسا را با آسیب مواجه نمود . در سال 1710 شاه واختانگ ششم این کلیسا را بازسازی نمود ولی آخرین بار بار توسط آقا محمد خان قاجار در سال 1795 تخریب گردید . در قرن 19 کلیسا به طور کامل مرمت شد و بین سال های 1980 تا 1983 نمای خارجی کلیسا توسط سنگ های تراشیده شده تزئین گردید . نقاشی های داخلی کلیسا توسط گریگور گاگارین بین سال های 1851 تا 1855 انجام شده است .
pic187477210001