مسجد لالا مصطفی پاشا در قبرس

lala_mustafa_pasha_mosque1safarafarin-qpr.jpg
lala_mustafa_pasha_mosque1safarafarin-qpr.jpg lala_mustafa_pasha_mosque2safarafarin-qpr.jpg lala_mustafa_pasha_mosque4safarafarin-qpr.jpg lala_mustafa_pasha_mosque3safarafarin-qpr.jpg
قبرس به عنوان یکی از جزایر موجود در دریای مدیترانه جاذبه های متنوعی برای ارائه به گردشگران دارد و شهرهای زیبای آن هر کدام کلکسیونی از بهترین ابنیه تاریخی ، مراکز فرهنگی و تفریحی و همچنین امکانات مناسب برای گردشگری است . فاماگوستا یکی از شهرهای قبرس شمالی است که سفر به آن می تواند خاطراتی فراموش نشدنی برای گردشگران به ارمغان آورد چرا که هر چه را از یک سفر خارجی در نظر داشته باشید برآورده می سازد از تفریحات مهیج گرفته تا اماکن تاریخی و فرهنگی . مسجد لالا مصطفی پاشا در قبرس (Lala Mustafa Pasha Mosque) یکی از جاذبه های این شهر است که در ادامه به معرفی آن پرداخته می شود با ما همراه باشید .
درباره مسجد لالا مصطفی پاشا قبرس
مسجد لالا مصطفی پاشا در قبرس تا قبل از حمله عثمانی ها و تصرف این کشور ، به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار می گرفت و در آن تصاویر مختلفی ترسیم شده بود که با تبدیل شدن این مکان مذهبی به مسجد این نقاشی ها نیز از بین رفت . مسجد لالا مصطفی پاشا با قدمتی حدود 7 قرن یکی از قدیمی ترین ابنیه مربوط به قرون وسطی در منطقه فاماگوستا است و امروزه از جاذبه های گردشگری قبرس به شمار می آید . این مسجد که در گذشته با نام کلیسای جامع سنت نیکولاس شناخته می شد به عنوان محلی برای عبادت و انجام مراسمات مذهبی مسیحیان بوده و برای تزئین و زیبائی آن از نقاشی های آبرنگی و مجسمه های مختلف استفاده شده بود . لالا مصطفی پاشا که از دیدنی های قبرس در شهر فاماگوستا می باشد با داشتن جذابیت های فوق العاده سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند .
اطلاعاتی در مورد مسجد لالا مصطفی پاشا در فاماگوستا قبرس
استارت ساخت مسجد لالا مصطفی پاشا در قبرس در سال 1298 میلادی توسط لوزئیان ها زده شد و بعد از سال ها تلاش و کار بی وقفه در سال 1400 کار احداث آن به اتمام رسید و تا سال 1571 میلادی که عثمانی ها به فاماگوستا حمله کردند و این شهر را به تصرف خود در آوردند به عنوان کلیسا فعالیت می کرد اما بعد از این پیروزی کلیسای جامع سنت نیکلاس به مسجد تبدیل شد و مناره ها نیز به مسجد اضافه شد تا عبادتگاهی برای مسلمانان باشد . جالب است بدانید که نام کنونی این مسجد در سال 1954 از اسم وزیر اعظم امپراطوری عثمانی گرفته شد که در مقابل ونتیان از سلطان مراد و قبرس محافظت کرد .
نمای غربی کلیسای جامع که به کلیسای جامع ریمز فرانسه شباهت دارد جذاب ترین بخش این کلیسا می باشد . سه قوس نمای جلویی این بنا که تا به امروز هم به خوبی حفظ شده از اوایل قرن 16 بجای مانده است در بالای قوس میانی آرم جیووانی رنیر که در سال 1551 میلادی کاپیتان و فرمانده قبرس بوده به چشم می خورد و چهار ستون گرانیت واقع در آن از بقایای سالامیس می باشد . در واقع مسجد لالا مصطفی پاشا قبرس یا کلیسای سنت نیکولاس و یا مسجد سنت صوفیا قبرس یکی از جاذبه های گردشگری فاماگوستا است و یکی از بزرگترین ساختمان های قرون وسطی در حوزه مدیترانه محسوب می گردد .
pic472577210001