صومعه کیکوس قبرس

kykkos_monastery_cyprussafarafarin-qpr.jpg
kykkos_monastery_cyprussafarafarin-qpr.jpg kykkos_monastery_cyprus1safarafarin-qpr.jpg kykkos_monastery_cyprus2safarafarin-qpr.jpg kykkos_monastery_cyprus3safarafarin-qpr.jpg kykkos_monastery_cyprus4safarafarin-qpr.jpg
جزیره قبرس یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در شرق دریای مدیترانه است و به دو قسمت ترک نشین (شمالی) و یونانی نشین (جنوبی) تقسیم شده است . اکثریت مردم قبرس جنوبی ارتدوکس هستند به همین دلیل در این بخش از قبرس صومعه ها و کلیساهای متعددی ساخته شده است که برخی از این اماکن مذهبی چند قرن قدمت دارند و امروزه علاوه بر اهمیت مذهبی از جاذبه های گردشگری نیز به شمار می آیند . یکی از نمونه های معروف این اماکن مذهبی صومعه کیکوس قبرس (Kykkos Monastery Cyprus) است که در ادامه با آن بیشتر اشنا می شویم .
درباره صومعه کیکوس در قبرس
یکی از ابنیه به یادگار مانده از قرن یازدهم میلادی در جزیره قبرس که از معروف ترین اماکن مذهبی نیز می باشد صومعه کیکوس قبرس است که به خوبی تا کنون حفظ و نگهداری شده و زیبائی ها و جذابیت های ان با قرار گرفتن در میان کوهستان دو چندان شده است . صومعه کیکوس به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری قبرس جنوبی ، یک صومعه ارتدوکس یونانی است که در فاصله 20 کیلومتری غرب روستای پدالوس واقع شده و برای ساخت آن از سبک بیزانتین استفاده شده است . گردشگران تور قبرس با رفتن به این صومعه می توانند یکی از ثروتمندترین ، بهترین و شناخته شده ترین صومعه های قبرس را از نزدیک ببینند و از ساختمان های گرانبها و نقاشی های دیواری فوق العاده بازدید کنند .
اطلاعاتی در مورد صومعه کیکوس
صومعه کیکوس قبرس در میان کوه های ترودوس در دره ماراتاسا قرار گرفته و ارتفاع ان بیش از 1300 متر از سطح دریا می باشد . این صومعه معروف که از دیدنی های قبرس است و در اواخر قرن یازدهم میلادی به دستور امپراتور بیزانس آیکسیوس یکم ساخته شده و ساختمان های آن با سبکی زیبا از جاذبه های دیدنی در این صومعه هستند همچنین نقاشی های دیواری متعددی در صومعه کیکوس ترسیم شده که بر جذابیت آن افزوده است . در واقع این صومعه زمانی بنا شد که پرتره مریم مقدس توسط سنت لوک کشیده شد و از قسطنطنیه (استانبول امروزی) به قبرس آورده شد .
همانگونه که گفته شد کیکوس از ثروتمندترین صومعه های قبرس است و دلیل این ثروت در صومعه کیکوس ، این است که مردم به جای پرداخت مالیات ، پول خود را به کلیساهای این منطقه اهدا می کردند . بعد از گذشت چند قرن از زمان ساخت کیکوس این صومعه دچار آتش سوزی شد و بخش هایی از آن نابود گردید ولی در سال 1831 میلادی دوباره مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت و روال سابق را در پیش گرفت . در نزدیکی این صومعه یک موزه بیزانس جالب قرار دارد که مجموعه ای از آثار مذهبی مهم صومعه را به نمایش می گذارد در این موزه می توان پیکر نگاری ، نسخه های خطی و هنر مذهبی آن زمان را دید .
ساعت بازدید از صومعه کیکوس قبرس
اگر در سفر به قبرس جنوبی قصد کردید به بازدید از این صومعه بروید حتما به ساعت کاری ان توجه داشته باشید این صومعه از ماه نوامبر تا ماه می از ساعت 10 صبح تا 16 بعد از ظهر باز است و ساعت بازدید آن از ماه ژوئن تا اکتبر به ساعت 18 -10 تغییر می یابد . توجه داشته باشید که این صومعه در روزهای تعطیلات عمومی بسته است . هزینه ورودی به این مکان 5 یورو می باشد ولی اگر به صورت گروهی قصد بازدید داشته باشید این مبلغ به 3 یورو کاهش می یابد .
pic124087210001