شاه توپ و شاه زنگ مسکو

tsar_cannon_and_tsar_bell1safarafarin-qpr.jpg
tsar_cannon_and_tsar_bell1safarafarin-qpr.jpg tsar_cannon_and_tsar_bell3safarafarin-qpr.jpg tsar_cannon_and_tsar_bell4safarafarin-qpr.jpg tsar_cannon_and_tsar_bellsafarafarin-qpr.jpg
قصد بر این است تا در این پست به معرفی شاه توپ و شاه زنگ مسکو (Tsar cannon and Tsar bell) پرداخته شود با سفر آفرین تا انتها همراه باشید تا اطلاعاتی مفید در مورد آن ها کسب کنید .
درباره شاه توپ مسکو
شهر مسکو تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته به همین دلیل دارای جاذبه های تاریخی متعددی اعم از اماکن دیدنی و اشیای خاص می باشد که هنوز هم با گذشت قرن ها نمونه ای مانند آن ها در جهان ساخته نشده است . شاه توپ مسکو اسلحه ای است که بیش از چهار قرن پیش به منظور ترساندن دشمنان احتمالی ساخته شده و از بزرگترین توپ های موجود در جهان به شمار می آید . شاه توپ که از جاذبه های گردشگری مسکو است در زمانی که ایوان مخوف بر روسیه حکومت داشته مطابق با سال 1586 میلادی توسط آندری چوخوف ساخته شده تا در زمان حمله دشمنان مورد استفاده قرار گیرد که بر طبق گفته ها و شنیده ها هیچ موقع نیاز به استفاده از این توپ احساس نشد و بیشتر به صورت نمادین ابتدا در میدان سرخ در نزدیکی دروازه اسپاسکی و از سال 1706 میلادی در مجموعه کرملین تعبیه شد تا امروز مورد بازدید گردشگران تور مسکو و علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ روسیه قرار گیرد .
طول شاه توپ روسیه بیش از 5 متر است و وزن ان به 40 تن می رسد همچنین کالیبر آن 890 میلی متر می باشد . قرار بر این بود که شاه توپ برای تیراندازی به صورت خوشه ای استفاده گردد که این چنین نشد . پایه ها و لوله این توپ با تصاویر برجسته طراحی شده که در قسمت جلوی لوله آن تصویر تزار فئودور ایوانویچ بر روی اسب را می توان مشاهده کرد . در سال 1834 چند گلوله چدنی کروی روبروی توپ قرار داده شد که وزن هر کدام بالغ بر یک تن بوده و کاملا جنبه تزئینی دارد چرا که توپ برای شلیک چنین حجمی از گلوله طراحی نشده است .
اطلاعاتی در مورد شاه زنگ مسکو
شاه زنگ مسکو یک ناقوس بزرگ مربوط به سده هجدهم میلادی است که اکنون در مجموعه کرملین واقع شده و مورد بازدید گردشگران تور روسیه قرار می گیرد . هدف از ساخت شاه زنگ استفاده در یکی از کلیساهای کرملین بود ولی قبل از به اتمام رسیدن مراحل ساخت این زنگ بزرگ ، مکانی که زنگ در آن قرار داشت آتش گرفت و وقتی مردم برای خاموش کردن شعله های منتقل شده به شاه زنگ بر روی آن آب ریختند تکه ای به وزن 11 تن از زنگ جدا شد که اکنون در کنار قسمت اصلی نگهداری می شود . از مشخصات این ناقوس می توان به وزن 200 تنی ، ارتفاع 6.14 متری و قطر 6.6 متری اشاره نمود که این ویژگی ها تزار بل را به بزرگترین زنگ جهان تبدیل نموده است . این زنگ که از جاذبه های گردشگری روسیه است در سال 1733 – 1725 توسط صنعتگران روسی به نام های ایوان و ماکس ماتورین ساخته شده اما هیچ گاه نواخته نشده است . اعتقاد بر این است که اگر این زنگ عظیم نواخته می شد تا فاصله 50 کیلومتری صدای آن قابل شنیدن بود .
به گردشگران عزیز توصیه می گردد تا در سفری که به مقصد مسکو انتخاب کرده اند حتما از شاه توپ و شاه زنگ مسکو دیدن کنند چرا که این زنگ و توپ در جهان بزرگترین بوده و تا به امروز نمونه ای با ویژگی های برتر دیده نشده است .
pic611987210001