مسجد قل شریف در کازان روسیه

qol_sharif_mosque_kazansafarafarin-qpr.jpg
qol_sharif_mosque_kazansafarafarin-qpr.jpg qol_sharif_mosque_kazan4safarafarin-qpr.jpg qol_sharif_mosque_kazan3safarafarin-qpr.jpg qol_sharif_mosque_kazan2safarafarin-qpr.jpg qol_sharif_mosque_kazan1safarafarin-qpr.jpg
در این پست به معرفی مسجد قل شریف در کازان روسیه (Qol Sharif Mosque Kazan) پرداخته شده است برای آشنایی بیشتر با این مکان معنوی و مذهبی با سفر آفرین تا انتها همراه باشید .
درباره مسجد قل شریف کازان
مسجد قل شریف در کازان روسیه در دو طبقه ساخته شده و با رنگ های سفید و آبی به کار رفته در نمای آن زیبائی و جذابیت ویژه ای دارد . مسجد قل شریف که از بزرگترین مساجد موجود در روسیه و اروپا به شمار می آید بیش از 4 قرن قدمت دارد و از ظرافت های خاصی در ساخت و تزئین ان استفاده شده است . این مسجد که در شهر کازان پایتخت تاتارستان واقع شده از جاذبه های گردشگری روسیه است و بنا بر عقیده برخی از افراد به سبک بناهای بلغاری ساخته شده است همچنین مولفه هایی مربوط به سبک های عثمانی و رنسانس در آن به چشم می خورد . برای آخرین بار عملیات بازسازی این مسجد در سال 1996 میلادی به پیشنهاد رئیس جمهور تاتارستان اغاز شد و تا سال 2005 ادامه داشت . از دیرباز تا کنون مسجد قل شریف میزبان برگزاری نماز پرشکوه جمعه در شهر کازان می باشد و در میان مسلمانان این شهر از جایگاه والایی برخوردار است .
اطلاعاتی در مورد قل شریف ، بزرگترین مسجد روسیه
تاریخ احداث مسجد قل شریف در کازان روسیه به قرن شانزدهم میلادی بر می گردد و این مکان مقدس يكی از مساجد اصلی و بزرگ قرون وسطی در روسیه است . قل شریف از زمان افتتاح به مرکزی برای آموزش و گسترش علوم دینی تبدیل شد و کتابخانه غنی آن مملو از کتاب هایی با موضوعات مختلف می باشد . همانگونه که بیان شد این مسجد به عنوان یکی از دیدنی های روسیه در دو طبقه ساخته شده که یک طبقه آن به نیایش و طبقه دیگر به موزه اسلامی اختصاص داده شده است گردشگران تور روسیه با مراجعه به این مکان می توانند از هر دو بخش مسجد بازدید کنند و یکی از زیباترین بناهای مذهبی کازان را از نزدیک ببینند .
این مسجد معروف روسیه به عنوان نماد شهر کازان شناخته می شود و به افتخار آخرین امام جماعت خود «سید قل‌شریف» یکی از رجال سرشناس مذهبی ، عالم ، شاعر و سیاستمدار و از فرماندهان دفاعی شهر کازان ، که در این مسجد خدمت می کرد و در طول اشغال این شهر کشته شد تغییر نام داد . این مسجد دارای یک گنبد مرکزی است که حدود 39 متر ارتفاع دارد و 4 مناره نیز در اطراف گنبد مرکزی تعبیه شده که هر کدام 57 متر ارتفاع دارند . جالب توجه است که بخش عمده ای از هزینه ساخت مسجد توسط مسلمانان تاتار اهدا شده است . مسجد قدیمی که در همین مکان ساخته شده بود در سال 1552 توسط روس ها تخریب شد و دارای مناره های 8 متری بود که در ساخت آن سنگ های سفید نقش اصلی را برعهده داشت . در این مسجد یک مدرسه اسلامی و یک کتابخانه نیز قرار داشت . نماز جمعه که از مهمترین و بزرگترین رویدادهای مذهبی در کازان پارتخت تاتارستان است در این مسجد برگزار می گردد .
pic151987210001